Efektywna praca w domu: 7 najczęściej popełnianych błędów.

Praca w domu to marzenie  naprawdę wielu osób. Zazwyczaj wizja takiej pracy nieco się różni od rzeczywistości. Kiedy najczęściej decydujemy się na pracę  w domu?

Jest kilka scenariuszy początków pracy w domu:
• Otwierasz swoją firmę i większość czasu pracujesz w domu przy komputerze
• Jesteś udręczony pracą na etacie i chcesz pracować zdalnie w domu.
• Otrzymałeś propozycję pracy zdalnej i ochoczo na nią przystałeś
• Jesteś rodzicem, który chce zawodowo pracować i jednocześnie mieć silniejszy kontakt z domem i dziećmi

Sama pracuje większość czasu w domu. Przestrogi, które otrzymywałam na początku wydawały mi się  nie do końca pasujące do mnie. Przecież ja wiem jak zorganizować sobie pracę! U mnie będzie inaczej…
Teraz wiem, że naprawdę czyha wiele pułapek.  Błędy, które popełniamy pracując w domu mogą mieć  bardzo poważne konsekwencje. Jedną z najczęstszych jest strata pracy lub brak zleceń – katastrofa.
Poniżej znajdziecie 7  najczęstszych błędów, które popełniamy pracując w domu. Nawet te, które pozornie wydają sie Wam bez znaczenia, na dłuższą metę  silnie wpływają na efekty pracy.

1. Brak grafiku pracy

Fakt, że pracujemy w domu nie oznacza, że nie musimy pracować w ściśle określonych godzinach pracy. Jeśli już od samego początku zakładasz, że nic się nie stanie, jak wstaniesz od czasu do czasu nieco później, to na pewno pojawią się kłopoty.
Jeśli rzeczywiście lubisz dłużej pospać- ustaw sobie czas pracy  w przedziale 9.00 do 17.00
Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez dłuższej przerwy na lunch to zaplanuj w swoim grafiku pracy godzinną przerwę. Zrób to jednak tak, aby zapewnić  minimum 8 godzinny intensywny czas pracy.

2. Tryb piżamowo-bamboszowy

To najczęściej przerabiany scenariusz podczas pracy w domu. Wstajesz rano człapiesz leniwie do kawopoju, a później robisz wszystkim wielką łaskę, że idziesz się wykąpać i coś na siebie zarzucić.
Gdy idziesz do pracy wśród ludzi, zachowujesz się inaczej: malujesz się-jeśli jesteś kobietą, wybierasz inne ubrania i dzięki temu Twoja psychika nastawia się na pracę.
Wiele osób nie ściąga piżam do 12.00!
Większość osób pracujących w domu chodzi w wymęczonej garderobie, której nigdy nie założyliby do pracy!
Dlaczego to jest tak ważne?
Jeśli Twoja praca wiąże się z odbieraniem telefonów, wyjściem na pocztę lub do banku, czy sprzedażą przez telefon-Twój wizerunek wpływa na Twoje zachowanie i na odbiór Twojej osoby. Nie tylko Ty czujesz się lepiej, ale jesteś inaczej odbierany przez osoby po drugiej stronie słuchawki. Dodatkowo, również psychicznie jesteś nastawiony, że jesteś w pracy. Nie ma sprawy-skończy się Twój czas pracy to możesz wskoczyć w coś super wygodnego-to już Twoja sprawa.

3. Mieszanie domowych obowiązków z firmowymi. Brak samokontroli.

Ciężko się pracuje, gdy siadasz za biurkiem i Twój wzrok pada na  niepozmywane naczynia lub na ukurzoną szafkę. Być może akurat teraz, gdy pracujesz w TV jest Twój ulubiony program, mecz, koleżanka wprasza sie na kawę pisząc smsa lub coś innego. Nie wątpie, że opcje są ciekawe i wartościowe-Ty jednak jesteś w pracy!
Jak wówczas myślimy:
Przecież nic się nie stanie, jak na chwilę odejdę od obowiązków.
Ech…. wszystko później odrobię…
I teraz stop!
Po pierwsze jednorazowe odejście od pracy zazwyczaj nie jest jednorazowym-niestety staje się złym nawykiem.
Po drugie-gdybyś był w pracy, musiałbyś pracować w określonym miejscu i i tak nie byłoby Cię tutaj.
Po trzecie odchodząc od tego, co aktualnie robisz rozpraszasz swoją uwagę. Poprzez takie zachowanie- niestety marnujesz masę czasu
Sama to przerabiałam-wiem co piszę. Z  8 godzin efektywnej pracy nagle robiło się 3,5-nie przesadzam!

4. Brak  wydzielonego stanowiska pracy i miejsca

Dziś w salonie, jutro w kuchni, a pojutrze w sypialni. Tak  wiele osób niestety próbuje pracować…
Praca w domu wymaga wydzielonego miejsca na wypełnianie swoich obowiązków. Staraj się wygospodarować takie miejsce, gdzie możesz odciąć się od tego, co się dzieje w domu. Po pierwsze ze względu na swój komfort psychiczny, po drugie ze względu na efektywność pracy. Brak określonego stanowiska pracy w postaci  biurka, komputera i szafek na  Twoje prace, czy dokumenty stwarza zalążki nieładu i nie sprzyja wynikom.

5. Brak czasu i nastawienia na samorozwój

Brak bezpośredniego kontaktu na co dzień z całą otoczką firmy oraz  z koleżankami i kolegami  w pracy, przynosi duże zagrożenie-brak rozwoju.
W pracy niejednokrotnie zmuszają nas do wyjścia poza strefę własnego komfortu i przyswojenie wielu nowych rzeczy: nowego programu, języka, czy  nowego sposobu  realizacji określonych zadań.
Praca w domu niesie  w sobie duże zagrożenie-stagnację i brak rozwoju.
Staraj się być ciągle na bieżąco i od czasu do czasu  zmierzyć się z czyms zupełnie nowym. Staraj się przystąpić do jakiejś grupy, gdzie ludzie wymieniają się  ideami i pomysłami.

 

6. Brak sprawdzania efektów w mierzalny sposób

To co teraz napisze nie jest łatwe do przełknięcia: sama ciężka praca nie wystarczy.  Życie pisze takie scenariusze, gdzie bardzo ciężko pracujesz, a mimo wszystko nie ma zakładanych efektów.
Niestety  zdarza sie tak, że pracując w domu, w pewnym momencie dochodzimy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie się z tego utrzymać. Dlaczego tak się dzieje?
Nie monitorujemy efektów swoich prac i nie zastanawiamy sie co zmienić dla uzyskania innych wyników. Na pewno takie działania zwiększają prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.

7. Brak promocji i sprzedaży

Jeszcze kilka lat temu mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, że jeśli ktoś wykonywał bardzo dobrze swoją pracę i tworzył bardzo dobre produkty, to wiedział, że  wcześniej, czy później ludzie go znajdą i nie będzie musiał się promować. Dziś na rynku jest naprawdę bardzo dużo firm, które zajmują się dokładnie tym co my.  Ok…nasz produkt różni się od produktu lub usługi konkurencji, ale klienci tego nie wiedzą. Dla nich to bardzo podobne oferty.
Jeśli nie wpadniesz na pomysł jak to wypromować i sprzedać, to może się okazać , że będziesz tworzył dla siebie…

To na tyle. Nie dajcie się złapać w pułapkę: ,, przecież to oczywiste’’.
Obserwujcie siebie i swój rzeczywisty plan dnia. Tak naprawdę każda minuta, którą kradniecie na inne działania niż  firmowe, jest Waszą cegiełką do budowy muru oddzielającego Was od sukcesu

Jesteś zainteresowany szkoleniem podnoszącym Twoje kompetencje, a może ciekawą integracja dla pracowników?

 

\"\"                  Skontaktuj się z nami 517 112 689 

lub  w formularzu kontaktowym zapytaj o to szkolenie. My wyślemy Ci kartę zgłoszenia na szkolenie.

KONTAKT

Scroll to Top