Jak złamać schematy myślenia? Jak włączyć kreatywność w myśleniu?

A gdyby istniał przycisk, który przełącza nas w funkcje creative?

Wyobrażasz sobie? Nagle zaczynasz widzieć rozwiązania, o których wcześniej nawet nie śniłeś, widzisz problem z innej perspektywy, a to z kolei pozwala Ci tworzyć zupełnie nowe połączenia i rozwiązania.

Życie byłoby ciekawsze, a już na pewno prostsze. Wiele problemów  rozwiązanych byłoby dużo szybciej.

Zaskoczę Cię. Możesz w bardzo szybki sposób, bez przycisku poczuć moc kreatywności w swoim życiu.

Sztywność myślenia i funkcjonowanie według schematów  uniemożliwia zobaczenia problemu z zupełnie innej strony i skazuje nas na żłobienie coraz głębiej ciągle tej samej drogi myślenia. Wyjście z określonego toru myślenia, czyli schematu wymaga  kilku prostych kroków.

Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa.

 

Co pomaga złamać schematy myślenia i przełączyć nasze myślenie w tryb kreatywny ?

Wybrałam dla przykładu dwa proste i bardzo przyjemne ćwiczenia.

Dzięki nim w ciągu kilku minut wejdziesz w zupełnie inny obszar i zaczniesz bawić się tworzeniem różnych rozwiązań. Kreatywność to łamanie barier, szukanie nowych połączeń, odwrócenie założeń i ciągłe eksplorowanie nowych obszarów.

Ćwiczenie – nowy pomysł na biznes

To ćwiczenie, które z powodzeniem można wykorzystać, gdy zastanawiamy się nad otworzeniem własnego biznesu. Zazwyczaj chcemy zachęcić klientów i zainteresować ich czymś zupełnie nowym. Nawet w standardowych usługach jest możliwość zaoferowania czegoś zupełnie nowatorskiego.

 

Pierwszy krok: Wyobraź sobie, że otwierasz restaurację, ale masz problem z wymyśleniem całkiem nowej koncepcji jej funkcjonowania. Wypisz najpierw wszystko, to co się wiąże z jej funkcjonowaniem i założeniami restauracji

Na przykład:

  • Restauracja- posiada menu
  • Restauracja- serwuje jedzenie
  • Restauracja zatrudnia kelnerów

 

Drugi krok: dopisz do założeń wypisanych w pierwszym kroku całkowite przeciwieństwo tych założeń

Restauracja-posiada menu- restauracja nie będzie posiadać menu

Restauracja – serwuje jedzenie- w tej restauracji nie serwuje się jedzenia ani przekąsek

Restauracja – zatrudnia kelnerów- w restauracji obsługują zwierzęta

Trzeci krok

Pomyśl, jak mógłbyś wykorzystać te odwrócone założenia do stworzenia własnej niszy. Jak uczynić je ciekawymi i wartościowymi dla klientów.

I ponownie przykład:

Wykorzystanie odwróconego założenia związanego z brakiem serwowania jedzenia w restauracji.

Restauracja posiada wyjątkową atmosferę poprzez odpowiednio dobrane dekoracje i egzotyczne dodatki. Posiada ona pokoje tematyczne, gdzie w każdym z nich stworzony jest zupełnie inny nastrój. Klienci przynoszą własne jedzenie ( Ciasto, kosze piknikowe) i   płacą za obsługę, serwis na stołach i za atmosferę lokalu.

Swoją drogą-chcę taka restauracje w okolicy!!!!!!!!

Ćwiczenie 2 Połącz 3 punkty historią

Do wykonania tego ćwiczenia potrzebujesz: gazety, przedmiotu, który pomoże Ci przebić gazetę w trzech punktach i najlepiej jakiegoś pomocnika do trzymania gazety ( bez  pomocnika też możesz sobie poradzić :))

Doskonałe ćwiczenie dla uelastycznienia myślenia i kreatywności. Może być stosowane także dla dzieci.

Poproś kogoś, aby trzymał w dwóch dłoniach gazetę, tak abyś mógł przekłuć tekst w trzech różnych miejscach. Nie możesz widzieć tekstu, ponieważ musi być zwrócony frontem do twojego pomocnika, który trzyma gazetę. Wypisz trzy słowa, które uzyskałeś dzięki temu, a następnie ułóż ciekawą historię, która zamknie się w określonej ilości zdań na przykład w 10 lub 15.

Dwa ćwiczenia, które wybrałam, używamy podczas szkoleń na rozwiązywanie problemów i z trenowania kreatywności. Uczestnicy za każdym razem reagują emocjonalnie na stan, w który wchodzą i są zaskoczeni ilością rozwiązań oraz nowymi sposobami generowania pomysłów.

Ćwiczeń, które trenują giętkość myślenia i przełączają nas na tryb kreatywny jest jednak bardzo wiele.

Bardzo ciekawe źródło ćwiczeń na uruchomienie kreatywnego myślenia znajduje się tu:

http://www.skillsconverged.com/FreeTrainingMaterials/

 

Życzymy powodzenia w łamaniu własnych barier umysłowych i generowania wspaniałych pomysłów!

Scroll to Top