Jak ambitny musi być Twój cel? Czy jest osiągalny?

Jeśli już masz swoje sposoby na zapisywanie celów (a jest z czego wybierać), to nadchodzi czas rozgrzeszenia, ponieważ koniec roku zbliża się nieuchronnie. Wtedy to właśnie analizujemy nasze cele na dany rok i widzimy, ile zostało zrealizowane z naszych celów.

Coroczny koncert życzeń bez zastanowienia się, dlaczego cele na ten rok nie zostały zrealizowane jest bez żadnego sensu. Nasze porażki i błędy uczą tylko wówczas, gdy zostaną przeanalizowane.

 

Samo stawianie celów i tworzenie planów nie zmieni naszego życia. Po drodze popełniamy całą masę błędów. Dziś skupmy się na samym celu, który powinien być przemyślany zanim zostanie wpisany jako nasz. Przypomnijmy zatem najprostszy system określający jak powinny wyglądać nasze cele.

Według SMART nasze cele powinny być:

S- specific. Ma być to cel tak postawiony, że nie ma przy tym miejsca na luźną interpretacje. Musi być on charakterystyczny dla nas i dla naszej sytuacji.

M-measurable. Cel ma być mierzalny. W każdym momencie realizacji tego celu musimy wiedzieć, ile jest już za nami i jak dużo jeszcze zostało, aby cel został zrealizowany

R-realistic. Każdy nasz cel musi być realny. Nie możemy stawiać celów, które mają niskie prawdopodobieństwo realizacji, ponieważ taki cel nie będzie nas motywował.

A-ambitious. Każdy nasz cel musi być ambitny. Tu zatrzymaj się chwilę i zrozum, że musi być równowaga między realistycznym i ambitnym.

T-time related. Każdy nasz cel powinien być osadzony w czasie. To przynosi podwójną korzyść-klaryfikuje nasz cel i ma wartość motywacyjną.

Teoria teorią, a teraz czas na łzy.

Spójrz na to co ustaliłeś sobie na początek roku. Jeśli z jakiegoś powodu Ci nie wyszło znajdź ten powód, bo następny rok będzie taki sam.

 

  1. Bardzo wiele ambitnych celów niedopasowanych do możliwości.

Cel z jednej strony musi być realny, ale z drugiej ambitny. Jak to zatem pogodzić? Przede wszystkim to ma być Twój cel. Jeśli  uczciwie podejdziesz do tematu, będziesz wiedział, czy po pierwsze jest szansa na realizacje, a po drugie na ile kręci Cię postawiony cel. Jeśli tak podejdziesz do ustalenia celu  będziesz sobie lepiej radził  z wilkami czyhającymi na twoje sukcesy.

Przykład.

Jeśli na ten moment masz długi ponad 100000 zł, a d tego Twoje miesięczne zarobki to maks. 2800 netto, to choćbyś bardzo chciał, nie postawisz domu w rok! Nie kupisz nawet działki! W realizacji celów nie chodzi o myślenie życzeniowe, ale o stopniowe realizowanie ważnych dla nas celów.

2. Ilość celów.

To oczywiste, że chcemy mieć gruby portfel, być zadbani i szczupli, posługiwać się minimum 3 językami, oczytani i spełniać się na kanwie rodzinnej. Bez ustalenia priorytetów na dany czasookres- nie zajedziemy daleko.

Do tego dopadnie nas zniechęcenie i poczucie beznadziejności. Każdy z nas ma swoją odporność. Z ważnych celów wybierz sobie co najwyżej dwa. Inne mogą być mniejsze, nie wymagające dużych nakładów i zmian.

Jeśli w ciągu roku chcesz naprawdę dużych zmian to musisz umieć wybrać. Trzeba skupić się na określonym kawałku Twojego życia-właśnie na tym na którym Ci najbardziej zależy.

3.Podziel cel na mniejsze kawałki

Jeśli już wybrałeś swój priorytet lub góra dwa priorytety na dany rok, podziel ten cel na mniejsze kawałki, abyś mógł co miesiąc monitorować postępy. To najskuteczniejsza metoda przezwyciężania marazmu.

4. Kary , nagrody i wnioski

Tak…wszystko razem. Nie może być słodko, jeśli nie realizujemy celów. To nam powinno zależeć na realizacji. Jeśli z jakichś powodów nie udało się w danym miesiącu, to sami musimy zabrać sobie coś cennego, na przykład czas na jakąś przyjemność, aby próbować nadrobić, to co opóźniliśmy.

Być może nie pomyśleliśmy o różnych problemach, które pojawiły się  podczas realizacji celów. Co miesiąc jest zatem czas na analizę. Oczywiście-musi być po niej ślad. Zawsze zapisuj wnioski i rezultaty.

Ważne: jeśli w trakcie realizacji celu okaże się, że nie mieliśmy wystarczających informacji i postawiliśmy sobie nierealny cel-zapisz co się wydarzyło. To pozwoli Ci na koniec roku mieć realny obraz tego co się działo.

Bardzo dobrym sposobem na realizacje celów zarówno w firmach, jak i w kontekście osobistym jest zarządzanie przez cele.

Jesteśmy ekspertami w podnoszeniu efektywności zarówno zespołów jak i pojedynczych jednostek. Analizujemy sytuacje i dobieramy najlepsze drogi. Zapraszamy do kontaktu z nami i zadawania pytań.

 

 

Scroll to Top