Jak powstają gry terenowe i kreatywne scenariusze na team buillding?

Sekret klucznika, Sekretna receptura Królowej Węgier, Porwanie, czy Wyspa terrorysów-  to tylko część naszych nasyconych emocjami, kreatywnych scenariuszy na integracje firmowe.

Nasze kreatywne team buildingi to nie tylko ciekawa fabuła, w której aktywnie biorą udział uczestnicy. To przede wszystkim  starannie zaprojektowane scenariusze podnoszące  do góry, poziom pozytywnych emocji uczestników.

Jak powstają zatem kreatywne scenariusze na integracje firmowe?

Od czego zacząć? To proste – od pomysłu  i fabuły. Tak naprawdę od tego się wszystko zaczyna. To oś każdego udanego kreatywnego scenariusza.  Każda gra w terenie zaprojektowana przez Ideainventor to niezwykle ciekawa fabuła na osi, której budujemy integracje i cały przebieg gry.

Fabuła gry-rama kreatywnego scenariusza gry terenowej?

Fabuła  gry stanowi dla nas inspiracje i tworzy ramę w obrębie, której możemy się poruszać.

Pomysły na fabułę  pojawiają się z różnych źródeł:

  • pojawiają się pod wpływem konkretnych inspiracji,
  • w wyniku żmudnego przeglądania stosu legend i dziwnych historii
  • przychodzą ot tak po  prostu podczas spaceru.

Tak to naprawdę wygląda…

\"\"

Pomysł na fabułę integracji dla pracowników to dopiero początek.

Każda firma inwestując w integrację, stawia sobie ściśle określone cele biznesowe. Wydatek na integracje to inwestycja- tak właśnie traktujemy team buildingi.

Cel- kolejny krok przy tworzeniu kreatywnych scenariuszy integracji

Kolejnym krokiem przy tworzeniu kreatywnych gier terenowych i scenariuszy jest określenie celu.

Nie stawiamy celu przed fabułą.

Pomysł na fabułę jest  wyjątkowo delikatną materią, aby przeszkadzać mu się wykluć.  Dopiero gdy wykuje się fabuła, przechodzimy do celów, strategii i konkretnych  zadań w scenariuszu. Fabuła nie oznacza  całej gry. To na jej podstawie  tworzymy jednak scenariusz.

Cele założone przed grą  są jak kompas. To one pokazują nam kierunek, w którym będziemy ogniskować działania uczestników gry terenowej.

\"\"

 

Jeśli przykładowo chcemy, aby zespól potrafił  właściwie rozdzielać zadania, to w scenariuszu gry terenowej znajdzie się zadanie, które będzie wymagało zróżnicowania umiejętności i konieczności podjęcia przez zespół trudnych decyzji i podziału ról.

Gdy jednym z celów będzie umiejętność szybkiego podejmowania decyzji w warunkach podwyższonego stresu, w naszym scenariuszu wplatamy zadania, gdzie podwyższamy poziom emocji na wysoki, ale wciąż przyjemny poziom.  Przykładem jest tu na przykład ,,Operacja uran’’ w grze Wyspa terrorystów, gdzie uczestnicy nie tylko muszą szybko podjąć decyzje co do sposobu poradzenia sobie z pojemnikiem radioaktywnym ale również działają pod presją czasu.

Aby móc wykorzystać scenariusz gry terenowej, należy go jeszcze przetestować . Okazuje się, że nie wszystko co dobrze wygląda w naszej wyobraźni i na papierze, jest takie proste i atrakcyjne w rzeczywistości.

Chyba nikt nie będzie zdziwiony, jeśli powiem, że zawsze mamy chętnych do testowania  scenariuszy i zabaw zaplanowanych w scenariuszu.  Za każdym razem to ciekawe doświadczenie i garnek pozytywnych emocji dla wszystkich! Nasze ostatnie testowanie gry Bożka Bachusa jest na to koronnym dowodem  :).

Oprócz pozytywnych emocji jest sporo i konstruktywnej krytyki. Wszystko po to, aby ulepszyć grę i wychwycić ewentualne słabe  punkty scenariusza.

 

Tak naprawdę gry scenariuszowe są bardziej atrakcyjną forma szkolenia. Niestety droższą, ponieważ cała otoczka gry wymaga nie tylko przygotowania ale również odpowiednich rekwizytów.

Zapraszamy do kontaktu w przypadku pytań dotyczących gier terenowych i kreatywnych scenariuszy na integracje pracownicze.

Scroll to Top