Jak zatrzymać w Firmie pracowników produkcji? Jak sprawić by zostali?

Ile firm spotyka się z problemem dużej rotacji pracowników produkcji? To było pytanie, na które wszyscy znamy odpowiedź.

Pytanie jak zatrzymać pracowników produkcji i innych niższego szczebla pojawia się wielokrotnie w firmach. To aktualna sytuacja na rynku pracy spowodowała prawdziwą wojnę o pracowników najniższego szczebla.

Wyrwywamy sobie nawzajem pracowników, jak psy kość. Pamiętajmy jednak, że cały proces rekrutacji i zatrudnienia nowych pracowników to bardzo duży koszt dla pracodawcy. Druga linia działalności HR powinna skupiać się  na  opracowaniu sposobów na zatrzymanie pracowników produkcji w naszej firmie.

W aktualnej sytuacji na rynku możemy znacznie zmniejszyć rotację pracowników poprzez odpowiednie działania. Całkowite wyeliminowanie problemu  rotacji pracowników jest niemożliwe.

Co zatem robić, aby zatrzymać pracowników produkcji?

Adaptacja nowych pracowników.

Co wspominasz ze swoich pierwszych dni w nowej pracy? Czy czułeś się otoczony wsparciem i opieką? A może czułeś strach i widziałeś obojętność innych, a nawet chaos? Jak myślisz, jakie przełożenie mają pierwsze dni, na decyzje pracownika odnośnie dalszej pracy w nowej firmie?

Jak ten okres wpływa na wizerunek pracodawcy? No właśnie!

Kulejący system adpatacji lub jego brak jest pierwszym poważnym powodem rezygnacji z pracy wielu nowych pracowników. Koszty rekrutacji plus koszty zatrudnienia, to ogromne obciążenie dla firm, dlatego warto zastanowić się nad sprawnym procesem wdrażającym pracownika do pracy.

System adaptacji, który naprawdę działa przede wszystkim pozwala efektywnie wprowadzić pracownika zarówno do organizacji, w nowe pracownicze relacje  jak i w jego obowiązki.

Nowy pracownik już od pierwszych dni czuje, że jest częścią czegoś większego, z czego może być dumny albo niestety chaotycznego kolosa na glinianych nogach, gdzie nikt nie ma czasu, aby wprowadzić nowego pracownika.  To właśnie na początku naszej przygody z firmą najłatwiej podjąć decyzję o rezygnacji. Jeśli widzimy wyraźnie, że coś nie działa jak powinno, nie czujemy się komfortowo w nowym miejscu pracy,  to oczywiste jest, że obmyślamy plan odwrotu i szukamy lepszej opcji.

Wartości dla pracowników produkcji. To zatrzyma pracowników na dłużej.  

To oczywiste, że w przypadku pracowników produkcyjnych, zatrzymanie pracowników produkcji poprzez wzrost wynagrodzeń jest najłatwiejszy. To pensja jest najczęstszym powodem rezygnacji z pracy.  Wzrost wynagrodzeń  jest jednak w wielu przypadkach niemożliwy. Okazuje się jednak, że jest wiele czynników, które mają bardzo ważny wpływ na poziom satysfakcji, a niekoniecznie związane są z ogromnymi kosztami dla pracodawcy.

Koszt pracy to dla pracodawcy jeden z najwiekszych kosztów, dlatego wiele zakładów nie jest w stanie konkurować z innymi atrakcyjnym wynagrodzeniem wówczas, gdy kalkulacja produktu jest już na krawędzi opłacalności.

Solidnie przeprowadzone badanie satysakcji pracowniczej jest ogromną skarbnicą wiedzy podpowiadającą co jest ważne dla pracowników. Często okazuje się, że wystraczy wprowadzić kilka zmian, niekoniecznie kosztujących majątek, by znacznie wpłynąć na zadowolenie pracowników.

Co wpływa zatem na decyzje pracowników dotyczącą rezygnacji z pracy?

  • Możliwość zwolnienia się na krótki okres czasu, aby coś załatwić. Są takie sytuacje, że wystarczy nam godzina, aby na przykład iść do szkoły lub do urzędu. Sytacja, gdy pracownik może odrobić krótką nieobecnośc w pracy lub można ją po prostu odliczyć jest dla wielu pracowników niezwykle ważna. Nic nie kosztuje oprócz zmian zasad i współpracy brygadzistów z działem HR.
  • Dwie krótsze przerwy w pracy lub jedna dłuższa. W przypadku monotonnych żmudnych czynności pracownicy potrzebują zregenerować się i chwilę odpocząć. W wielu ankietach pracowniczych pracownicy wskazują ten problem.
  • Pensja na czas. To obowiązek pracodawcy wynikający z kodeksu pracy. Wielu pracodawców jednak o tym zapomina…
  • Możliwość pożyczki zakładowej. Z jednej strony to przywiązanie pracownika do firmy, z drugiej pokazanie mu, że wspieramy go również w osobistych celach i dążeniach.
  • Dofinansowanie do przedszkola lub zorganizowanie zakładowego przedszkola lub świetlicy. To niestety już większy koszt. Mało, który pracodawca może się tym pochwalić. Jeśli jednak duża część naszych pracowników to kobiety, a do tego część z nich samotnie wychowuje dzieci, warto zastanowić się nad rozwiązaniami tego problemu. Kobiety, które będą mogły pracować bez obawy o swoje dzieci to lojalni pracownicy.

 

Ludzie zostają z określonymi firmami z bardzo wielu powodów. Różne grupy motywatorów wpływają na nasze decyzje. Kluczem do sukcesu jest odkrycie tego co dla danej grupy pracowniczej jest szczególnie istotne.

Motywatory grupowe

Duża ilość pracowników produkcji powoduje, że zazwyczaj firmy nie decydują się na benefity w postacji karnetów na siłownie, basen, czy inne atrakcje związane ze spędzaniem wolnego czasu dla wszystkich pracowników. Można jednak stworzyć system, który partycypuje w określonym procencie w kosztach.  Przystąpienie do programów grupowych znacznie zmniejsza koszt na pojedynczego pracownika i ułatwia dostęp do wielu atrakcji.

Karnety mogą również służyć jako nagroda dla najlepszych pracowników. Tu należy się jednak dobrze zastanowić nad zasadami nagród.

Akcje CSR dla wszystkich pracowników

Pracownicy muszą być zainteresowani tym, co się dzieje w firmie. Nudna firma jest firmą nieefektywną. Trzeba stworzyć ciekawe środowisko, w którym ludzie interesują się historią, którą tworzysz i chcą widzieć siebie w tej historii.

Pracownicy lubią czuć się częścią czegoś ważnego. Wprowadzenie do firmy akcji związanej z pomocą innym, gdzie firma angażuje swoje środki, a pracownicy swój czas i chęci jest bardzo dobrym rozwiązaniem i pomysłem na działania z zakresu CSR.

Przykład akcji angażującej wszystkich pracowników

\"\"

Przykładem takiego działania może być cykliczna akcja, gdzie każdy z działów raz w miesiącu przygotowuje jakieś potrawy tematyczne. Firma dostarcza środki na produkty, a pracownicy je przygotowują w swoich domach pracując zespołowo. Zazwyczaj produkty sprzedawane są na przerwie za symboliczne kwoty. Pieniądze, które są zebrane, pracownicy wraz z Firmą przekazują na wybrane cele charytatywne.

Programy mentorskie dla starszych, bardziej doświadczonych pracowników.

Wśród tak dużej grupy pracowników jak pracownicy podstawowego pionu, praktycznie zawsze znajdują się pracownicy bardo doświadczeni, którzy mogą służyć innym za bazę wiedzy i umiejętności praktycznych. Specjalny program skierowany do tych najbardziej doświadczonych pracowników, gdzie tworzymy z nich grupę mentorów praktyki jest kolejnym źródłem motywacji oraz czynnikiem spajającym z firmą oraz budujących tożsamość firmy.

To tylko część możliwości, które mają firmy, aby zatrzymać pracowników produkcji.  Nastawienie w kierunku budowania solidnych podstaw związanych z wartościami firmy, odkrywanie potrzeb pracowników, w perspektywie czasowej procentuje zmniejszeniem fluktuacji i coraz lepszą pozycja firmy

Zarządzanie przez brygadzistów

Umiejętne zarządzanie pracownikami, szczególnie na szczeblu pracownik-brygadzista ma  ogromne znaczenie. To właśnie ta relacja najsilniej wpływa na morale i efektywność pracownika. O tym jak zarządzać pracownikami w tym sektorze będziemy pisać już  za kilka dni na naszym blogu.

 

Scroll to Top